W ramach zapowiedzi wydarzenia „Graj Familio – RozGRYFka” chciałbym Wam przybliżyć kilka informacji, związanych z grami „bez prądu”. Przedstawiałem Wam już pozytywy płynące z grania w gry karciane, kościane, planszowe czy narracyjne gry fabularne oraz przybliżałem Wam różne kategorie tych gier wraz z proponowanymi tytułami. Tym razem chcę przybliżyć Wam prelekcje i artykuły z pierwszej edycji projektu „Graj Familio” – to prawdziwa skarbnica wiedzy i ciekawostek. Na pierwszy ogień idą prelekcje!

Mamy nadzieję, że wśród prelekcji nagranych niemal dwa lata temu znajdziecie coś, co Was zaciekawi, co wyjaśni Wam kwestie związane z grami „bez prądu” lub po prostu coś, czego miło się będzie słuchało. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim prelegentom, którzy przyjęli wtedy nasze zaproszenie!

Podczas pierwszej edycji „Graj Familio – Rodzinny Piknik Gier” w dniach 20-21.06.2020 r. miało miejsce 11 niepowtarzalnych prelekcji, dotyczących gier „bez prądu” w bardzo różnym ujęciu czy podejściu. Przybliżę Wam teraz każdą z nich!

  1. Przemysław Staroń – To jak graMY? O kreatywnym wykorzystaniu gier planszowych w edukacji (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Prelekcja jest przeznaczona dla wszystkich tych, których ciekawi jakie są możliwości wykorzystania planszówek w szkole oraz domu pod względem edukacyjnym – było ciekawie, kreatywnie i z pasją!

    O prelegencie: Przemysław Staroń – psycholog, nauczyciel, trener, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakon Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, zwany też profesorem Snapem, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, wybrany Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej za „wzorowe sprawowanie”. Nauczyciel Roku 2018, finalista w konkursie Global Teacher Prize 2020.

  2. Szymon Tłusty – Jak się zGRAĆ w swoim mieście: na przykładzie GeekOn Szczecin (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Jak to się dzieje, że powstaje lokalna społeczność graczy? Jakich błędów nie popełnić w próbie stworzenia zgranej ekipy do grania oraz jak ją sukcesywnie powiększać? Dlaczego tworzenie lokalnych grup graczy jest takie ważne dla Ciebie jako potencjalnego uczestnika/uczestniczki oraz dla waszego miejsca zamieszkania? Te oraz inne kwestie zostały przybliżone i opisane na przykładzie „GeekON – Gry Planszowe Szczecin” – grupy, która powstała z jednej myśli: „Chcemy mieć z kim regularnie grać”.

    O prelegencie: Szymon Tłusty – z grami planszowymi nierozłącznie związany od 2013 roku, kiedy to po zagraniu w Battlestar Galactica wszystko inne straciło sens. Miłośnik gier z klimatem i głęboką interakcją, która to według niego najbardziej podkręca emocje w grach planszowych. Współzałożyciel szczecińskiej lokalnej społeczności „GeekON – Gry Planszowe Szczecin”.

  3. Maria ‚Merry’ Borys-Piątkowska – Granie w Opowiadanie czyli jak prowadzić seniorom (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: W oparciu o doświadczenie z pracy na Uniwersytecie III Wieku oraz ostatnich eksperymentów z sesjami dla seniorów, Merry przedstawiła kilka konkretnych wniosków, porad i narzędzi, o których warto wiedzieć, jeśli przygotowujecie się do prowadzenia lub grania ze starszymi pokoleniami. Pogadamy o specyficznym „języku” grania ze starszymi osobami i podzielimy się wypracowanymi metodami, które wiele mogą ułatwić obu stronom.

    O prelegentce: Maria ‚Merry’ Borys-Piątkowska – doktorantka na wydziale Filologii Angielskiej UW. Z zawodu scenarzysta gier wideo w warszawskim studio Flying Wild Hog. Współzałożycielka stowarzyszenia Graj Kolektyw. Po godzinach mistrzyni gry, prelegentka, laureatka konkursów dla graczy NERD 2017 i Archipelag 2016, wyróżniona w konkursie Game Chef 2017. Zasiada w kapitule Konkurs Quentin. Pracowała nad polską edycją Zew Cthulhu RPG jako tłumacz i autor tekstów. Kocha Wikingów, horrory, niemiecką piłkę nożną i Mortal Kombat.

  4. Kamila ‚Favi’ Zalewska-Firus – RPG dla dzieci (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Krótkie wprowadzenie do wspólnego opowiadania historii z dziećmi i do gier fabularnych. Jak zacząć, gdzie szukać materiałów i wsparcia, w co można grać, jakie są zalety tej rozrywki oraz dużo o potencjale edukacyjnym.

    O prelegentce: Kamila ‚Favi’ Zalewska-Firus – autorka gier fabularnych dla dzieci: „Jagodowy Las”, „Syrenki i Trytony” oraz „Adepci”. Na fanpage’u Fajerbol Junior – gry fabularne dla dzieci informuje o wszystkim, co się na polskim rynku wydawniczym dzieje i podrzuca dużo pomysłów do wykorzystania na własnych sesjach i w czasie opowiadania dzieciom bajek.

  5. Alicja Agata Syc – Po drugiej stronie planszy (spotkanie z Wydawnictwem Lacerta) (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Podczas prelekcji zostały zaprezentowane prawdziwe planszowe perełki tego Wydawnictwa – m. in. dodatek do „Parku Niedźwiedzi” czyli „Park Niedźwiedzi: Kolej na Grizli” oraz „Azul: Letni pawilon”. Dodatkowo porównane zostały ogólnie trzy „Azule” – często kupujący czy posiadacze jednej gry niezbyt orientują się w różnicach pomiędzy nimi, więc teraz pojawi się idealna okazja, aby to zmienić. Pojawiła się również informacja o nowościach Wydawnictwa – „Pracowni Snów” oraz „Paryżu: Mieście Świateł”. Udało się nam także dowiedzieć kilku ciekawostek – m. in. jak wygląda praca wydawnictwa gier planszowych „od kuchni”.

    O prelegentce: Agata Alicja Syc – w Wydawnictwie Lacerta pracuje 2,5 roku, a w „nowoczesne” gry planszowe gra od 2009 r. W swojej kolekcji ma całe mnóstwo gier – ciężko jest jej jednak powiedzieć ile dokładnie, ponieważ kolekcja na BGG jest już mocno nieaktualna.

  6. Konrad ‚Harry’ Mrozik – O tym jak pisać scenariusz sesji RPG dla dzieci (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: W jaki sposób dobierać przygodę? Z których wątków korzystać, a z jakich motywów należy zrezygnować? Prelekcja o tym dlaczego mniej znaczy więcej oraz w jaki sposób można przygotować się do improwizacji?

    O prelegencie: Konrad ‘Harry’ Mrozik – student Filologii Klasycznej, filmowiec, animator kultury i mistrz gry. Współkoordynator, wychowawca i kierownik obozów RPG Tol Calen (BTA Kompas). Aktywny prelegent, członek Graj Kolektywu i współzałożyciel bloga poświęconego lochom w grach fabularnych – Wieczorem RPG.

  7. Marcelina Szwarc – Włącz myślenie – edukacyjna strona gier planszowych (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Prelekcja opowiada o edukacyjnej stronie gier „bez prądu”, polecanych tytułach rozwijających kreatywność oraz umiejętności przydatne do nauki nie tylko w szkole.

    O prelegentce:: Marcelina Szwarc – z zawodu fotograf, z wykształcenia magister zarządzania przedsiębiorstwem, inżynier zarządzania i inżynierii produkcji, a obecnie studentka na kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna oraz przede wszystkim mama dwójki dzieci – Zuzi i Adasia. Mimo, że w jej życiu działo się dużo, nie spodziewała się, że dojdzie do tak nagłego zwrotu i wszystko zacznie się toczyć w zupełnie innym kierunku niż do tej pory. Zaczęło się od jednej, niepozornej gry planszowej, która skradła serce Marceliny i otworzyła oczy na ogrom możliwości jakie się kryją w tym hobby. Teraz jej misją jest przybliżenie tego fantastycznego świata zaklętego w kostkach, kartach i pionkach innym. W ten sposób powstała nowa inicjatywa Brain on – Włącz myślenie, czyli nauka logicznego myślenia oraz rozwoju wyobraźni poprzez granie w gry planszowe.

  8. Ewa Wilanowska – Graj Familio! A co na to psycholog? (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Prelekcja dotyczy gier i ich wpływu na rodzinę jako jednostkę, a także ich wpływu na rozwój poznawczy i emocjonalny dzieci. Poruszony został temat zarówno gier planszowych i jak RPG, krótko wspomniano także o grach komputerowych. Prelegentka postarała się znaleźć odpowiedź na odwieczne pytanie: czy gry uczą dzieci przemocy i jaki rodzaj gier jest najlepszy do użytku przez rodziny?

    O prelegentce: Ewa Wilanowska – magister psychologii, w 2015 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Szczecińskim. Praktyki odbywała na oddziale psychiatrycznym pracując z grupą pacjentów z zaburzeniami lękowymi, przeprowadzała także badania w Areszcie Śledczym w Szczecinie. Ukończyła studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, obecnie jest w trakcie rocznego kursu z terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży. Pracowała w Domu Dziecka, obecnie na co dzień zajmuje się półtoraroczną córką i zakłada rodzinę zastępczą. Prywatnie jest fanką rozrywki bez prądu, posiada kolekcję gier planszowych, z której korzysta wraz z rodziną i przyjaciółmi.

  9. Dariusz Tarka – Gry planszowe – z czym to się je? (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Podczas prelekcji „Gry planszowe – z czym to się je” można było dowiedzieć się od Darka – człowieka z ogromną wiedzą i doświadczeniem – jaką grę można dopasować dla kogo i dlaczego! Z takim prelegentem możecie dopasować gry „bez prądu” zupełnie pod siebie i z wielu tytułów wybrać te najlepsze.

    O prelegencie: Dariusz ‚Gutek’ Tarka – właściciel najstarszego szczecińskiego sklepu zajmującego się szeroko pojętą rozrywką „bez prądu” i fantastyką. W Sklep Fenix, bo o tym miejscu mowa poza zakupami można skorzystać z wypożyczalni gier na miejscu, można też wziąć udział w licznych turniejach czy inicjatywach.

  10. Konrad ‘Harry’ Mrozik – O tym jak prowadzić RPG dzieciom (obejrzyj na youtube)

    O prelekcji: Na co zwracać uwagę, kiedy przy stole mamy niepełnoletnich graczy? Do jakich motywów sięgać, a których unikać, jak ognia? Kiedy jest ten moment, w którym musimy się zatrzymać i zastanowić nad dalszym prowadzeniem oraz jak nie obchodzić się z dzieckiem przy stole, jak z jajkiem – na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w czasie prelekcji!

    O prelegencie: Konrad ‘Harry’ Mrozik – student Filologii Klasycznej, filmowiec, animator kultury i mistrz gry. Współkoordynator, wychowawca i kierownik obozów RPG Tol Calen (BTA Kompas). Aktywny prelegent, członek Graj Kolektywu i współzałożyciel bloga poświęconego lochom w grach fabularnych – Wieczorem RPG.

  11. Bartosz Chlebicki i Łukasz Gralak (Lucrum Games) – Brzdęk! Wszystko, co związane z Grą Roku 2019 (obejrzyj na youtube) 

    O prelekcji: Doskonale znacie ten motyw. Bohater dociera do leża potwora… cicho, cichutko, na paluszkach… wszystko idzie zgodnie z planem. Nagle jeden fałszywy ruch, drobna nieostrożność i BRZDĘK! Potwór się budzi, a nasz bohater znajduje się w poważnych tarapatach! O co chodzi z tym Brzdękiem? Jaka jest historia Gry Roku 2019? Czy mi się spodoba? Jakie gry pojawiły się w jego serii, czego jeszcze można się spodziewać? Krótko mówiąc, wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć, a nie mieliście kogo spytać. Bonusowo: ciekawostki i anegdoty z życia wydawnictwa gier bez prądu.

    O prelegentach: Wydawnictwo Lucrum Games – mamy nosa do gier – to hasło jakie stworzyli nasi fani. Stawiamy na gry, które stawiają na szalone i nieoczywiste rozwiązania, emocje i po prostu dobrą zabawę. Działamy na rynku planszówek od 2014 r. dorabiając siew portfolio takich hitów jak Przebiegłe Wielbłądy, Red7, Wojownicy podziemi, Dochodzenie oraz przede wszystkim Brzdęk!