Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec

zaprasza do współpracy i współtworzenia! Jesteśmy otwarci na różnorodne fantastyczne, kulturalne i rozrywkowe pomysły, inicjatywy, spostrzeżenia oraz doświadczenia.

 Część członków Stowarzyszenia Chowaniec współpracuje przy organizacji Pałacowego Uniwersytetu Fantastycznego (PUF), szczecińskiego mini-konwentu oferującego m. in. warsztaty plastyczne, prelekcje dotyczące literatury i filmu, wystawy tematyczne, sesje RPG, LARP-y oraz spotkania z autorami książek. Współdziałamy także z zaprzyjaźnionymi organizatorami Gorconu – gorzowskiego Konwentu Fantastyki, regularnie wspieramy comiesięczne “Kości zostały rzucone. Sobota z RPG”, tj. maraton gier roleplay, odbywający się w Pałacu Młodzieży – Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie. Podczas otwartych sesji RPG członkowie Stowarzyszenia, jako mistrzowie gry i współgracze przedstawiają tę formę rozrywki młodzieży i młodym dorosłym, edukując ich „erpegowo”. Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec miało również swój wkład w Noce Bibliotek, organizowane w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie, wzbogacając wydarzenie o inicjatywy kulturalne i fantastyczne.

Dotychczas zorganizowaliśmy I Szczecińskie Spotkania z Dreszczykiem, podczas których można było posłuchać wykładu na temat psychologii strachu, obejrzeć projekcję pierwszego polskiego filmu grozy oraz wysłuchać wywiadu ze szczecińskim reżyserem filmowym, inspirującym się historią Rzeźnika z Niebuszewa. W ramach wydarzenia odbyły się również rozmowy z prelegentami prowadzącymi sesje gier roleplay w klimatach grozy, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi, warsztaty plastyczne, sesje RPG oraz spektakl teatralny „Anatomia koszmaru. Grabiński” w wykonaniu młodych, zdolnych aktorów z Teatru Ruchu i Maski Maszkaron, działających w szczecińskim Pałacu Młodzieży.

Wychodzimy również naprzeciw oczekiwaniom rodziców, angażując się w tworzenie wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży. Projekt “Graj Familio!” planowany na przełom czerwca i lipca 2020 r. ma na celu przedstawienie propozycji tytułów gier planszowych i roleplay odpowiednich dla dzieci oraz zasugerować ich pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych.

Chętnie łączymy promocję regionu i lokalną historię z rozrywką, edukując przez zabawę, jak ma to miejsce w projekcie „Szczecin pisany tajemnicą”, czyli serii scenariuszy sesji RPG dziejących się w różnych realiach historycznych w Szczecinie. Można się będzie z nimi zapoznać przygotowanych zarówno w formie podcastów, jak i w otwartych sesjach dla chętnych mieszkańców regionu. Ma to na celu zarówno przybliżenie odbiorcom sylwetki oraz historii miasta, jak również samej rozrywki w postaci gry wyobraźni i wspólnym tworzeniu opowieści o fantastycznym Szczecina.

Chowaniec jest otwarty na współpracę z innymi stowarzyszeniami edukacyjnymi, towarzystwami, klubami dyskusyjnymi, a także niezrzeszonymi zapaleńcami! Zapraszamy do kontaktu każdą osobę, która ma pomysł na wydarzenie, panel dyskusyjny, wywiad bądź jakąkolwiek inicjatywę związaną z fantastyką. Marzy nam się wielki, prężny konwent fantastyczny w Szczecinie, przyciągający rzesze twórców, pasjonatów, rękodzielników, autorów i wydawców.

Dotychczas Stowarzyszenie Chowaniec współpracowało z:

 • Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3,
 • EXP Pub&Games w Szczecinie,
 • Fantastyka na luzie – książka, film, serial,
 • Geek-On – Gry Planszowe Szczecin,
 • Koszalińską Agencją Rozwoju Regionalnego S. A.,
 • Pałacem Młodzieży – Pomorskim Centrum Edukacji,
 • Pan od Książek,
 • RPG Szczecin,
 • Rzucaj Nie Gadaj – Podcast RPG,
 • Stowarzyszeniem POP-ART,
 • Szczecińskim Klubem Azji,
 • Ucieczka z Arkham.

Razem z nami współpracują

również liczne wydawnictwa literackie, jak również wydawnictwa gier planszowych i RPG. Rzecz jasna, mamy apetyt na więcej, dlatego piszcie do nas śmiało!