Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec to szczecińskie stowarzyszenie zajmujące się organizacją spotkań i popularyzowaniem gier „bez prądu”, w szczególności RPG, LARP i gry planszowe. W kręgu naszych działań są: ogólnie pojęte opowiadanie historii (storytelling), rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

Powstało ono w 2019 roku w Szczecinie. Założone przez pasjonatów fantastyki, zrzesza i zaprasza wszystkich, którzy pragną współpracować przy organizacji konwentów, wydarzeń kulturalnych powiązanych z promocją regionu oraz szeroko pojętej fantastyki. 

W naszych szeregach mamy wyjątkowych Chowańców. To recenzenci, twórcy podcastów, przedstawiciele klubów hobbystycznych, prowadzący książkowe oraz filmowe grupy dyskusyjne. To ludzie, których umysły są otwarte i mogą pochwalić się szerokim spektrum zainteresowań, pomysłów oraz umiejętności.

Jako Stowarzyszenie chcemy aktywizować i budować szczeciński (i nie tylko) fandom, inicjować wydarzenia kulturalne, edukować poprzez sztukę oraz nasze pasje. Naszym celem jest nie tylko wspieranie i promowanie fantastyki ale także szerzenie świadomości kulturalnej i edukacji wśród młodzieży i dorosłych oraz dodanie fantastyczności (nie tylko) Szczecinowi. Pragniemy, aby nasza inicjatywa dotarła do szerokiego kręgu odbiorców, z naciskiem na środowiska dziecięce i młodzieżowe.