Celami projektu Graj Familio! Rodzinny Piknik Gier, realizowanego w ramach programu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski” były: promocja wspólnego, rodzinnego i międzypokoleniowego, relaksu przy grach, popularyzacja alternatywnych form spędzania wolnego czasu w postaci gier planszowych oraz RPG, integracja środowisk, grup i osób zajmujących się grami „bez prądu” oraz dotarcie z informacjami dotyczącymi gier planszowych oraz RPG, ich cech, różnorodności i pozytywów do rodzin: rodziców, młodzieży czy seniorów.

W związku z sytuacją pandemiczną, projekt został realizowany wirtualnie i składał się z dwóch części.

  1. Dwudniowe wydarzenie online (20-21.06.2020 r.), w ramach którego miały miejsce następujące prelekcje i sesje RPG. Poniżej, chronologicznie, wymienieni są niesamowici prelegenci i Mistrzowie Gry, którzy z ogromną, pozytywną energią postanowili się podzielić z nami swoją wyjątkową pasją. Tuż obok wypisane są również tytuły prelekcji czy sesji RPG, które poprowadzili w ramach wydarzenia.
    • Przemysław Staroń – To jak graMY? O kreatywnym wykorzystaniu gier planszowych w edukacji
    • Szymon Tłusty (GeekOn Szczecin) – Jak się zGRAĆ w swoim mieście : na przykładzie GeekOn Szczecin
    • Maria ‘Merry’ Borys-Piątkowska (Graj Kolektyw) – Granie w Opowiadanie – czyli jak prowadzić seniorom
    • Ewa Wilanowska – Graj Familio! A co na to psycholog?
    • Kamila ‘Favi’ Zalewska-Firus (Fajerbol Junior) – RPG dla dzieci
    • Agata Alicja Syc (Wydawnictwo Lacerta) – Po drugiej stronie planszy – spotkanie z Wydawnictwem Lacerta
    • Sesje RPG „Zaginiona Radość”, Equestria: Puść Wodze Fantazji (Antoni Angon Wicke) oraz Sesja RPG „Ostatni dzień Hope”, Alien RPG (Przemysław Błaszczeć)
    • Konrad ‘Harry’ Mrozik (Graj Kolektyw) – O tym jak pisać scenariusz RPG dla dzieci
    • Marcelina Szwarc (Brain On – Włącz Myślenie) – Włącz myślenie – edukacyjna strona gier planszowych
    • Dariusz ‘Gutek’ Tarka – Gry planszowe – z czym to się je?
    • Konrad ‘Harry’ Mrozik (Graj Kolektyw) – O tym jak prowadzić RPG dzieciom
    • Bartosz Chebicki i Łukasz Gralak (Lucrum Games) – Brzdęk! Wszystko, co związane z Grą Roku 2019
  2. Zbiór artykułów w formacie .pdf dotyczący gier „bez prądu” – gier planszowych, karcianych oraz RPG. Nasze zaproszenie do współtworzenia zbioru spotkało się z bardzo ciepłym i pozytywnym odzewem ze strony wielu pasjonatów gier „bez prądu”, dzięki którym powstało 11 ciekawych i różnorodnych artykułów. W zbiorze można znaleźć nie tylko poradniki, w jakie gry grać, jak grać lub czego szukać, lecz również jak zaangażować i zainteresować grami „bez prądu” pozostałych członków rodziny. Można odnaleźć tutaj również refleksje nad tym, jakich kroków nie podejmować, by nie zniechęcić domowników czy dowiedzieć się, jak powstają gry i jak są wydawane.

Wyjątkowi pasjonaci, którzy stali się współautorami naszego zbioru to (alfabetycznie):

  1. Bartosz Borkowski (bartoszborkowski.znadplanszy.pl),
  2. Maria ‚Merry’ Borys-Piątkowska (Graj Kolektyw, Konkurs Quentin)
  3. Gabriela ‚Gabrietta’ Gryta (Szczeciński Klub Azji, Gabrietta Handmade),
  4. Radosław ‚Grotwórca’ Ignatów (GroTwórca),
  5. Adrian Kopp (Stowarzyszenie Chowaniec),
  6. Konrad ‚Harry’ Mrozik (Graj Kolektyw, Wieczorem RPG, Tol Calen),
  7. Alicja ‚Gralutka’ Olejniczak (Two Meeple and Pickle/GrAlutka),
  8. Mateusz Pronobis (mateuszpronobis.znadplanszy.pl, Let’s Play),
  9. Krzysztof Sokół (Nerdads.pl),
  10. Janusz Strzelecki (Hero Kids Edycja Polska),
  11. Wiktor Szafranowicz (Planszówki we dwoje).

Projektowe cyferki:

  • Liczba prelekcji online: 12 (prowadzonych przez 10 różnych prelegentów), 
  • Ilość sesji RPG online: 3 (16 os. zaangażowanych), 
  • Łączna liczba widzów „na żywo”: 543, 
  • Łączna ilość wyświetleń prelekcji po oddzielnym opublikowaniu: 775, 
  • Liczba osób biorąca udział w konkursie: 15, 
  • Liczba autorów artykułów: 11, 
  • Ilość pobrań zbioru artykułów: 115, 
  • Łączna ilość wyświetleń postów informujących o projekcie na portalu Facebook: 95111. 

Link do prelekcji:

https://www.youtube.com/watch?v=TBPi38CLvNI&list=PLIgVw9bF02AHmW2QCMSElUtThY9HqCwEC&ab_channel=StowarzyszenieChowaniec 

Link do zbioru artykułów

Celem projektu Z Archiwum Sz, współfinansowanego ze środków miasta Szczecin w ramach #mikroDOTACJE2020 – wsparcie doraźne było napisanie cyfrowego zbioru scenariuszy poruszających historię, legendy i ciekawostki związane ze Szczecinem. Projekt miał stworzyć możliwość poznania się oraz integracji szczecińskich środowisk fantastycznych, stworzenia dla nich materiałów łączących pasję do gier RPG oraz historii Szczecina, jak również stworzyć możliwość zagrania w sesje RPG online, co przyczynić się miało do przeciwdziałania „samotności cyfrowej” w czasie pandemii koronawirusa.

W skład publikacji „Z Archiwum Sz – Szczecin pisany tajemnicą”, która ukazała się w ramach projektu wchodzą 3 scenariusze RPG:

Krucze Dzieci autorstwa Marcela Mroczka – Pozwól sobie na podróż do czasu końca II Wojny Światowej, gdy Szczecin był niczyj i rozwiąż zagadkę Szubienicznego Wzgórza i Kruczego Kamienia. Wiele ulic – niczym naczynia krwionośne miasta – kryje swoje tajemnice, ale niektóre pragną Twojego zainteresowania i zajrzenia w głąb ich kanałów. Co takiego skrywa obecna ulica Potulicka? Co mogli spotkać żołnierze odbijający z rąk wroga nasze piękne miasto? O tym dowiesz się od dzieci – Kruczych Dzieci.

Wakacje w Szczecinie – Tajemnica jeziora Dąbie autorstwa Marka Kozłowskiego – Przenieś się do lat 80. XX wieku i Tajemnic Pętli. Obóz kolonijny nad jeziorem Dąbie – konflikt w Zatoce Pomorskiej staje się poważniejszy. Jednak obozy wakacyjne dla dzieciaków trwają dalej, a nasze dzieciaki lądują na jednym z nich. Będą musiały stawić czoła tajemnicom dziesiątek wysp oraz zagrożeniu czekającym nie tylko na nie…

Miasto, które zgasło autorstwa Adriana Koppa – Szczecin, rok 2008, wyjątkowo zimny kwiecień. Czy Twoje śledztwo przyniesie odpowiedzi na te najważniejsze pytania? Jaka była przyczyna słynnego szczecińskiego Blackoutu? Jakie tajemnice skrywa Cmentarz Centralny? Co ukrywali Hermann Haken i Wilhelm Meyer-Schwartau? Wejdź w przygodę, w której prawdziwa i intrygująca historia miesza się z fikcją.

Weronika Witkowska oraz Grzegorz Tyliszczak przygotowali również wstęp, w którym przedstawili oni możliwości grania w sesje RPG online oraz przybliżyli inspirujące miejsca i postaci związane ze Szczecinem.

W ramach projektu Z Archiwum Sz odbyło się łącznie 6 sesji RPG online prowadzonych przez Weronikę Witkowską, Marka Kozłowskiego i Marcela Mroczka, które zostały nagrane i zamieszczone na kanale Stowarzyszenia Chowaniec na Youtube. Podczas realizacji działań nawiązano współpracę z fantastycznymi wolontariuszami, ze szczecińską grupą „Rzucaj Nie Gadaj”, a także środowiskiem wielbicieli historii Szczecina oraz gier RPG, do których docierano poprzez grupy nieformalne na stronach i forach internetowych.

Projekt można uznać za udany, o czym świadczą statystyki. Po analizie ankiet, które wypełnili uczestnicy sesji RPG online oraz ci, którzy pobrali zbiór scenariuszy RPG wynika, że u ponad 80% ankietowanych po udziale w chowańcowej sesji RPG wzrosło zainteresowanie historią Szczecina i motywami związanymi z tym miastem. 75% wyraziło chęć pobrania kolejnego zbioru scenariuszy, związanego ze Szczecinem, gdyby takowe pojawiły się w przyszłości. Około 90% uczestników sesji i osób, które pobrały publikację wyraziło zdanie, że w czasach pandemii powinno być więcej działań online, adresowanych do wielbicieli fantastyki, jak np. sesje RPG online. Tyle samo osób uznało, że wirtualna forma spędzania wolnego czasu w postacie grania w sesje RPG online wpływa pozytywnie na integrację i aktywizację środowiska wielbicieli RPG, szczególnie w czasach  koronawirusa, a samo granie w RPG (również online) może się przyczynić do twórczej realizacji własnych pasji (nawet na odległość) oraz do rozwoju kreatywności i wzbogacenia wiedzy. Pozwoli również na twórczy odpoczynek oraz rozwinie umiejętności interpersonalne i społeczne. Ze względu na powyższe, w planach Stowarzyszenia jest przygotowanie kolejnych zbiorów scenariuszy RPG, których akcja dzieje się w Szczecinie.

Zapraszany do obejrzenia playlisty związanej z sesjami realizowanymi w ramach projektu:

Link do zbioru scenariuszy „Z Archiwum Sz – Szczecin pisany tajemnicą”:

Materiały i publikacje

Pierwszym projektem, realizowanym przez Stowarzyszenie Chowaniec było I Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem, które odbyło się w ramach mikroDOTACJI2019 w dniach 24-25.11.2019 r. Przedsięwzięcie było realizowane we współpracy m. in. z Pałacem Młodzieży – Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie, Exp Pubem czy szczecińską grupą Rzucaj Nie Gadaj. Dzięki współpracy udało się zorganizować dwudniowe wydarzenie, którego celem była integracja wielbicieli grozy i fantastyki oraz promocja polskiego dorobku w zakresie grozy i horroru, z podkreśleniem działań regionalnych w tym zakresie. Podczas pierwszego dnia wydarzenia miały miejsce:
  • projekcja filmu „U kresu drogi” z 1939 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, który wyreżyserował również m. in. głośnego „Dybuka”. Film często był reklamowany jako pierwszy polski film grozy,
  • spotkanie z Jakubem Boruniem –szczecińskim reżyserem filmowym, twórcą takich filmów jak „Wilsona 7”, opowiadającym historię Rzeźnika z Niebuszewa czy najnowszego – „Stoję za tobą” – zaklasyfikowanego jako horror psychologiczny, kręcony m. in. w Szczecinie i w Tatrach. Podczas spotkania można było dowiedzieć się m. in, co inspirowało i inspiruje szczecińskiego reżysera przy tworzeniu filmów czy jak zbudować nastrój grozy w filmie,
  • spotkanie z psychologiem, Ewą Wilanowską, która rozpoczęła swoją karierę od pracy na oddziale psychiatrycznym z pacjentami z zaburzeniami lękowymi, przeprowadzała także wywiady z osadzonymi w Areszcie Śledczym. W ramach prelekcji „Po co nam strach i dlaczego lubimy się bać?” opowiedziała nam o źródłach dreszczyku – skąd się strach bierze i dlaczego niektórzy lubią się bać,
  • spotkanie z Weroniką Witkowską-Kulas i Marekiem Kozłowskim, prowadzącymi „Rzucaj Nie Gadaj” – szczecińskiego podcastu poświęconego tematyce RPG i fantastyki. Prelegenci podzielili się wiedzą i doświadczeniem przy pisaniu zakończonego sukcesem projektu RPG „Podgrodzie – Rzeczpospolita Dziecięca”, czyli zestawu mini historii osadzonych we wczesnym PRL-u w Miasteczku Dziecięcym Podgrodzie,
  • warsztaty plastyczne z Anną Boguniecką. Uczestnicy warsztatów za pomocą czarnego tuszu tworzyli „Niepokojące grafiki”, a sama artystka opowiedziała i zaprezentowała, jak stworzyć nastrój niepokoju za pomocą tego czego nie widać, bo w końcu to co ukryte… jest zawsze najbardziej przerażające,
  • warsztaty narracyjne z Markiem Kozłowskim z „Rzucaj Nie Gadaj”, szczególnie polecane dla młodych Mistrzów Gry, które miały znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak mówić by nas słuchano i zaciekawiło to innych? 
  • 3 sesje RPG w klimatach grozy z wyjątkowymi Mistrzami Gry: Wojciechem Krzymińskim, Kubą Szatkowskim oraz Maciejem Szydłowskim,
  • „Konkurs z Dreszczykiem”, opierający się na wiedzy przekazanej przez prelegentów – do wygrania były gry planszowe i książki o tematyce związanej z horrorem.
Drugiego dnia odbył się spektakl „Anatomia koszmaru. Grabiński”. Młodzi aktorzy ze szczecińskiego Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji pod czujnym okiem instruktora i reżysera teatralnego – Marcela Mroczka, przygotowali szereg adaptacji scenicznych opowiadań Stefana Grabińskiego, polskiego twórcy horroru kolejowego i grozy w ogóle. Spektakl został zaprezentowany jako zamknięcie I Szczecińskiego Spotkania z Dreszczykiem. W wykonaniu Teatru Maszkaron zobaczyliśmy m.in. nowelę „Smoluch”, „Saturnin Sektor” czy „Błędny pociąg”. Całe przedsięwzięcie skupiało się na dziwności, niesamowitości i grozie bardzo często czającej się w nas samych. Sam język strachu, swoista „anatomia koszmaru”, również był zróżnicowany, bowiem młodzi aktorzy, podobnie jak autor opowiadań, szukali różnych możliwości oddania uczuć bohaterów jak i wzbudzenia niepewności w odbiorcach. Projekt I Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem był realizowany z naciskiem na udział społeczności lokalnej. Zaproszeni goście byli przedstawicielami społeczności lokalnej, uczestnicy wydarzenia często także byli lokalnymi artystami, członkami lokalnych grup nieformalnych lub organizacji, co pozwoliło na nawiązanie kontaktów, integrację i wymianę pomysłów na kolejne działania. Tematyka związana z regionem cieszyła się dużym i przyjaznym zainteresowaniem odbiorców, co w znacznym stopniu przyczyniło się do popularyzacji  regionu i zagadnień związanych z polskim horrorem i grozą.

Obejrzyj galerię zdjęć z pierwszego dnia
Obejrzyj galerię zdjęć z drugiego dnia