Już po raz piąty udało nam się zorganizować i przeprowadzić konkursy związane ze Szczecińskim Spotkaniem z Dreszczykiem. Tradycyjnie były to konkurs literacki i konkurs, tutaj nowa nazwa, plastyczny. Chcieliśmy w tym roku uwidocznić potrzebę i uściślić oczekiwania w kwestii tworzenia prac graficznych, ponieważ zeszłoroczna ilość dzieł była niewielka. Na szczęście w tym roku się to zmieniło i ilość prac plastycznych wzrosła.
Tegorocznym motywem przewodnim, ale nie obligatoryjnym, wydarzenia jak i konkursu były sekretne stowarzyszenia. Szczecin ma dosyć bogatą historię masońską, uznaliśmy więc, że warto by młode pokolenie szczecinianek i szczecinian troszkę w niej „pobuszowali”. Nie zawiedliśmy się – wiele opowiadań dotyczyło właśnie masonów, ale i zdarzyły się takie, których autorzy i autorki tworzyli własne tajne grupy. Za takie wątki Jury Literackie przyznawało dodatkowe punkty, lecz ich ilość nie była tak duża, by miała przysłonić kunszt i warsztat literacki pisarek i pisarzy, którzy po owe wątki nie sięgnęli. W końcu motyw przewodni to tylko sugestia a nie wyznacznik. Co ciekawe, tegoroczne prace obfitowały w motyw wodny. Odra i jej nurty często były tłami działań bohaterów w walce z nienazwanym złem lub horrorem. Dwa z takich opowiadań zresztą zostały nagrodzone przez jurorów
i ujrzą one swoje światło dzienne jako audiobooki. Serdecznie zapraszam do ich przeczytania jak i późniejszego odsłuchania.
Plastycy mieli równie duże pole do popisu, jednak częściej na ich pracach widzimy zakapturzone postacie kojarzące się z sektami niż osoby ubrane w dostojne fartuchy w białych rękawiczkach. Autorki i autorzy grafik postawili na tradycyjne formy i techniki, co przypadło jurorom do gustu. Widoczny jest również mocny kolor, oddający grozę realizowanego tematu. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja konkursu będzie równie obfita w propozycje. W imieniu Stowarzyszenia Chowaniec oraz Jurorów gratuluję nagrodzonym i życzę im dalszej twórczej i owocnej pracy, czy to na płaszczyźnie literackiej, czy plastycznej. Oby nasze miasto pojawiało się w waszej twórczości coraz częściej, ponieważ jest w nim mnóstwo inspiracji i oryginalności.
Marcel Mroczek
Prezes Stowarzyszenia Chowaniec
Projekt „VI Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem” był dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.