Ostatnio po raz siódmy odbył się w Szczecinie Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny, czyli Międzypokoleniowy Konwent Fantastyki. W ramach wydarzenia część naszych Chowańców nie tylko poprowadziła prelekcje tematyczne, ale również przygotowała czytanie performatywne.

Zanim do chowańcowych działań doszło, mieliśmy przyjemność wziąć udział w warsztatach gawędziarskich „Kuźnia słowiańskich opowieści” z Witoldem Vargasem, współautorem „Bestiariusza słowiańskiego” i czynnym opowiadaczem. Nie tylko podzielił on się swoją wiedzą, ale również opowiedział o swojej działalności.

Później nasz Chowaniec, Cyprian, w ramach Katedry Gier Wszelakich przedstawił prelekcję erpegową pt. „Jak być kowalem run? Poradnik o tworzeniu magicznych przedmiotów”, podczas której wprowadził zainteresowanych w temat dostosowania magicznych artefaktów do posiadanej drużyny oraz toczącej się przy stole przygody. Krzysiek w ramach Katedry Wiedzy Zbędnej opowiedział o „Średniowiecznych memach”, gdzie wraz z gośćmi rozmyślał nad komizmem sztuki iluminacji romańskiej i gotyckiej, i wspólnie z zainteresowanymi tworzył odpowiednie komentarze czy teksty, które uczyniłyby daną grafikę memiczną.

Gros Chowańców przygotował słuchowisko na żywo w ramach Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Odczytali na żywo „Przygody Toma Bombadila” ukryte zarówno w wierszach jak i w „Drużynie Pierścienia”. Agnieszce, Berry, Adrianowi, Kosmie, Krzyśkowi i Ani towarzyszył zespół muzyczny The Shire, który swoją muzyką i śpiewem ilustrował działania bohaterów. Nad porządkiem czytania czuwał nasz prezes, Marcel. 

Oprócz działań prelegenckich i aktorskich przez cały dzień konwentu funkcjonowało Gniazdo Chowańców, stoisko, przy którym nie tylko opowiadaliśmy o naszych działaniach, ale również dzieliliśmy się erpegową wiedzą, jednostrzałówkami oraz planami i projektami, nad którymi pracujemy. Prym w Gnieździe wiedli Nika i Ola wespół z Czołgiem.

Dziękujemy Pałacowi Młodzieży za ugoszczenie nas w swych progach i już nie możemy doczekać się kolejnej edycji PUFu!