Wydarzenie odbyło się 18.02.2024 r. w godzinach 13:00-20:00 z inicjatywy Czarownic i Czarodziejów ze Stowarzyszenia Chowaniec. Jako miejsce czynienia magii wybrano szczeciński Exp Pub & Games, a całe wydarzenie związane było z uniwersum wykreowanym przez J.K. Rowling w postaci Wizarding World. Celem wydarzenia była integracja osób pasjonujących się światem Harry’ego Pottera, podzielnie się wiadomościami i ciekawostkami z tego magicznego świata oraz przygotowanie różnorodnych atrakcji, związanych z Wizarding World.

W ramach wydarzenia przygotowano m.in. Turniej Domów, kalambury, konkursy wiedzy (indywidualny – w stylu 1 z 10 oraz drużynowy – z wykorzystaniem dźwięków czy rekwizytów), kącik gier planszowych i inne animacje. Exp Pub zaś przygotował specjalne eliksiry z procentami i bez oraz zniżki na barze dla osób przebranych, dzięki czemu mnóstwo czarownic i czarodziejów założyło swoje odświętne szaty. Do tego magiczne osoby z Paprykarza Larpowego przygotowali LARP-a w klimatach potterowych pt. „Fantastyczne przesłuchanie i jak je przeżyć”. Gościliśmy również wspaniałych wystawców Moon Shop, Cukierowa Rękodzielnia, Gabrietta, Burning Hoard Crafts, którzy specjalnie na to wydarzenie przygotowali swoje niesamowite rękodzielcze wspaniałości.

Częścią wydarzenia był także turniej gry „Hogwarts Battle: Obrona przed Czarną Magią” Wszyscy chętni mogli również skorzystać z warsztatów. Można było stworzyć własną różdżkę, przygotować magiczne zawieszki czy latające kluczyki. Lista warsztatów, które się odbyły w ramach wydarzenia:

 • Warsztaty różdżkarskie z Jędrzejem z Pomorz-An
 • Magiczne zawieszki z Gabriettą Handmade
 • Latające kluczyki ze Stowarzyszeniem Chowaniec

Przygotowane zostały również wyjątkowe prelekcje i panele dyskusyjne, które z różnych stron podchodziły do zagadnień związanych ze światem Harry’ego Pottera. Prelekcje i panele dyskusyjne, które miały miejsce podczas wydarzenia:

 • Prelekcja Kamienie filozoficzne i jak je stworzyć – opowieść
  o alchemii – Kosma Sochański
 • Prelekcja Hogwarts Corp. – czyli co by było gdyby Harry Potter pracował w korpo – Krzysztof Kasyk
 • Prelekcja Analiza magii w świecie Harrego Pottera – Cyprian Łopatniuk
 • Panel dyskusyjny Czy Dumbledore był Ślizgonem i dlaczego tak? – Ewa Wilanowska, Marcel Mroczek

Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni niesamowitą atmosferą, zaangażowaniem i radością, która biła od czarownic, czarodziejów i magicznych osób, które odpowiedziały na zaklęcie przywołania i przybyły na wydarzenie. Przez cały czas jego trwania przewinęło się ponad 200 osób, a niektóre z punktów programu były bardzo oblegane! Wiemy już z pewnością, że to nie była ostatnia edycja tego wydarzenia, poświęconego Wizarning World. Nie możemy się doczekać, by znów wziąć do ręki różdżki i czynić magię!

Wielkie podziękowanie kierujemy do Exp Pubu – naszych wyjątkowych gospodarzy, którzy zawsze nas wspierają! Dziękujemy także Gabrietcie Handmade za bardzo ciekawe i twórcze warsztaty! Prawdziwa magia drzemie w tych dłoniach! Bardzo dziękujemy Mistrzowi Jędrzejowi z Pomorz-An za czarodziejskie warsztaty różdżkarskie! Nie wyobrażamy sobie kolejnych edycji bez tych warsztatów! Kłaniamy się w pas i dziękujemy niezastąpionej Ewie Wilanowskiej za udział w panelu dyskusyjnym! Nasze wydarzenia bez Ewy są zdecydowanie niepełne! Serdecznie dziękujemy także wystawcom: Moon Shop, Cukierowa Rękodzielnia, Gabrietta, Burning Hoard Crafts za wzbogacenie wydarzenia swoimi wspaniałościami! Wielkie podziękowania kierujemy do patronów medialnych wydarzenia: Infoludek.pl – szczeciński portal informacyjny i ogłoszeniowy, Eska2  raz SzczecinCzyta.pl za pomoc w szerzeniu magii – to wsparcie było dla nas niezwykle cenne! I dziękujemy każdemu, kto chociaż na chwilę zajrzał i uczestniczył w wydarzeniu!

I na sam koniec – wyniki Turnieju Domów. Punkty przyznawane były za wszelkie aktywności czarownic i czarodziejów – udział w konkursach, warsztatach, przebranie się i wiele, wiele innych.

 1. miejsce – Gryfoni – 46 kryształów
 2. miejsce – Ślizgoni – 40 kryształów
 3. miejsce – Krukoni – 32 kryształy
 4. miejsce – Puchoni – 25 kryształów

Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wszelkie aktywności!