Niezwykły i ładny wygląd kucykowego podręcznika to to, co rzuca się na początku w oczy. Za oryginalne wydanie odpowiada wydawnictwo River Horse, natomiast w Polsce za świat My Little Pony wziął się Black Monk Games. Barwne ilustracje, 12 rozdziałów, 152 strony, papier kredowy i twarda oprawa. Dobra jakość, ilustracje – liczne i dopasowane do odbiorcy oraz przystępna liczba stron sprawiają, że „wejście” w erpegowy świat kucyków jest naprawdę odpowiednio proste.
Po otwarciu Equestrii: Puść Wodze Fantazji wita nas rozdział wprowadzający, który krótko i klarownie tłumaczy, czym są gry fabularne i o co w nich chodzi – notka przeznaczona jest dla młodszego odbiorcy, a dodatkowa treść Dla starszych czytelników pomaga wyjaśnić starszym – rodzicom czy opiekunom – jakie są pozytywy płynące z grania z dziećmi w gry RPG. Do tego znajdziemy informacje o tym, jak korzystać z kostek oraz jakie inne akcesoria i „przydasie” można wykorzystywać podczas grania w gry opowieści. Dzięki temu podręcznik jak najbardziej można polecić tym, którzy chcą dopiero zacząć swoją przygodę z grami fabularnymi – i Graczom, jak i Mistrzom Gry czy Opowiadaczom.
Fabuła gry toczy się wokół świata wykreowanego przez serial animowany My Little Pony: Przyjaźń to magia. Bohaterami są niezwykłe, kolorowe kucyki, a istotne motywy dotykają przyjaźni, magii i walki ze różnymi przeciwnościami losu. Popularność serialu oraz mnóstwo gadżetów, która powstała na fali popularności My Little Pony, pozwala młodszym odbiorcom łatwiej wejść w świat omawianej gry RPG. Sam podręcznik nie poświęca zbyt wiele miejsca na opis krain czy bohaterów, związanych z Equestrią, licząc na to, że odbiorcy są w mniejszym czy większym stopniu zaznajomieni z serialem animowanym.
Gracze w Equestrii: Puść Wodze Fantazji wcielają się w Kucyki, które same tworzą. Do wyboru są trzy rodzaje: Kucyki Ziemskie, Pegazy lub Jednorożce. Każda postać ma 3 Cechy – Ciało, Umysł i Urok. Dodatkowo Kucyki mogą posiadać swoje Talenty i Słabostki, które wpływają na grę i nadają charakteru postaciom naszych podopiecznych. Bardzo ciekawym elementem jest miejsce na karcie postaci na narysowanie portretu Kucyka oraz znaczka, wyrażającego znak szczególny postaci – jej najważniejszą umiejętność lub cechę.
Do gry są oczywiście potrzebne kości. W przypadku Equestrii wymagane są niemal wszystkie najpopularniejsze rodzaje, ale w razie czego można sobie poradzić bez nich. W podręczniku natrafić można na Karty Kości – specjalne tabelki, które pomagają uzyskiwać wyniki kości bez rzucania nimi – wystarczy po prostu wylosować palcem ich wynik. Zawsze można sobie pomóc, korzystając z symulatorów rzutów kością (np. aplikacja RPG Simple Dice dostępna na telefony czy popularny, przeglądarkowy Roll20.net).
Jeśli chodzi o zasady rządzące grą, to twórcy próbowali ją uprościć jak to tylko możliwe. Testy w Equestrii wykonuje się rzucając kostką, która jest dopasowana do odpowiedniej Cechy oraz – ewentualnie – Talentu. Wynik na kostce oznacza rezultat testu, który porównujemy z poziomem trudności danego zadania (np. łatwe zadania mają poziom trudności rozpoczynający się od 2, trudne wynoszą 6, a niemal niemożliwe – nawet powyżej 10). Jeśli w teście wypadnie nam jedynka to nie dość, że test się nie udał, to jeszcze towarzyszą mu jakieś dodatkowe kłopoty, natomiast dwukrotne przebicie stopnia trudności testu to niesamowity sukces, który można wzbogacić wyjątkowym i baśniowym opisem. Grze towarzyszą również mechaniki współpracy czy pojedynków, ale opierają się o te same, proste zasady.
Dodatkowo w grze funkcjonują również Żetony Przyjaźni, czyli specjalne punkty, które pozwalają przerzucać kostki i zdawać testy. Kucyki naszych Graczy otrzymują Żetony Przyjaźni za pomoc innym mieszkańcom Equestrii, co skłania do grania w sposób empatyczny i altruistyczny. Podręcznik kładzie nacisk na narrację i snucie opowieści – mechanika ma w tym wspierać, a nie dominować. Świat erpegowy My Little Pony próbuje w pewien sposób zneutralizować również walkę, nazwanej tutaj Przepychankami. Kilka rund może wyeliminować postać na dłuższy czas (jest zmęczona, przestraszona itp.). Ma to m. in. na celu położenie nacisku na spryt i pomysłowość Graczy, a nie na rozwiązanego konfliktów siłowo.
W podręczniku znaleźć można także rozdział dla Mistrzów Gry (znajduje się w nim garść ogólnych wskazówek dotyczących prowadzenia gry), gotowy do przeprowadzenia scenariusz Zwierzaki w opałach (wraz ze statystykami postaci, które napotkamy podczas rozgrywania scenariusza, w tym głównych bohaterek serialu) oraz karty postaci – Kucyków, które można skserować lub pobrać ze strony polskiego wydawcy (https://blackmonk.pl/1156-equestria.html).
Black Monk Games poza podręcznikiem głównym przygotował również Equestria: Fantastyczni Mieszkańcy Equestrii (bestiariusz, zawierający opisy, ilustracje i statystyki Stworków i Kucyków), Equestria: Klątwa Statuetek wraz z Ekranem Mistrza Gry (gotowa przygoda do gry wraz z Ekranem), Equestria: Ceremonia Świateł (kolejna przygoda do gry) oraz zestawy specjalnych kości do gry. Poza tym, zupełnie za darmo można pobrać skrót zasad, darmową przygodę, czy – wspomniane wcześniej – karty postaci (https://blackmonk.pl/1400-equestria-skrot-zasad.html). Warto także skorzystać z promocji obowiązującej w sklepie Black Monka – przy zakupie 3 produktów z tej serii można uzyskać 25% rabatu, a wydawca dorzuca do zamówienia mapę świata Equestrii o rozmiarze 63 × 59 cm.
Jeśli Wasze dziecko jest fanem My Little Pony lub uważacie, że ta estetyka i świat może się mu spodobać, to warto zaopatrzyć się w ten podręcznik. Może być początkiem wspaniałej erpegowej przygody – zarówno dla Waszych podopiecznych, jak i dla Was samych.