III Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem – wyniki konkursów
Size: 14.5MB
Version: 1.0

Z przyjemnością czyta się i ogląda prace osób, które rzeczywiście poszukują w historii i miejscach Szczecina elementów thrillerowych, horrorowych czy kryminalnych. Tegoroczna edycja konkursów (zarówno graficznego, jak i literackiego) udowodniła, że „dla chcącego nic trudnego”. Wystarczy tylko chwilę przysiąść nad książką czy Internetem i od razu pojawiają nam się niezmierzone materiały do inspiracji. W pracach literackich widoczny był progres tematyczny – autorzy opowiadań nie tylko badali i odsłaniali przed nami „dreszczykowość” współczesnego Szczecina, ale również zagłębiali się w historyczne fundamenty naszego miasta. Możemy więc przeczytać nie tylko o Sydonii von Borck, ale również o słowiańskiej przeszłości grodu Gryfa czy historiach rodem z PRL. Forma opowiadań też się zmienia – autorzy i autorki starają się w różny sposób podejść do „przestraszenia” czytelnika, czy to sięgając po narrację pierwszoosobową, czy opowieść epistolarną. Wszystko w wykreowanych przez nich fabułach ma spowodować pojawienie się w nas tytułowego „dreszczyku”, co wielu się udało.

Prace graficzne, których tematyka również jest bardzo rozległa, zachwycają swoją pomysłowością. Jury tej części konkursu skupiło się nie tylko na docenieniu tematyki, ale również sposobu jego przedstawienia i ilości włożonej pracy. Z jednej strony niełatwo jest uchwycić moment przeobrażenia miasta w obietnicę tajemnicy i horroru, z drugiej samodzielne przeobrażenie pewnych miejsc czy elementów przestrzeni wymaga od artysty czy artystki nie lada wysiłku. Prace graficzne udowodniły, że Szczecin to nie tylko Rzeźnik z Niebuszewa czy w/w ostatnia czarownica Pomorza. To także zakątki czy zaułki miejskiej przestrzeni, które – miłe dla oka w świetle dziennym – nocą stają się scenografią niewiadomego i niebezpiecznego. Dziękujemy wszystkim artystom i artystkom za te nowe odsłony perły Pomorza Zachodniego.

Marcel Mroczek – ze wstępu do publikacji „Szczecin z Dreszczykiem konkursowo”

Zachęcamy wszystkich do zaznajomienia się z pracami – zarówno literackimi, jak i graficznymi. Może dzięki nim każdy z Was spojrzy na Szczecin nieco inaczej i dojrzy, że w naszym mieście można natrafić na miejsca, historie czy wspomnienia postaci z tytułowym „dreszczykiem”.

Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim Uczestnikom. Jury stanęło przed niezwykle trudnym wyborem, ale ostatecznie przyznało w każdej z kategorii miejsca od I do III oraz po 5 wyróżnień. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec!

Publikacja jest jednym z efektów projektu „III Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem”, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Szczecin.