Projekt III Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem był kontynuacją działań podjętych przez Stowarzyszenie Chowaniec w 2019 r. i był związany z historią miasta, z literaturą oraz popkulturą, skupioną wokół horroru i grozy polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem klimatu „dreszczyku”.

Projekt składał się z:

 1. 3 spacerów turystyczno-historycznych (dwa spacery prowadzone przez Michała Rembasa po centrum Szczecina oraz spacer prowadzony przez Mirosława Wacewicza po Puszczy Bukowej)
  • 10.10.2021 r. – Pierwszy Spacer z Dreszczykiem z Michałem Rembasem. Na trasie zobaczyć można było miejsca tragicznych katastrof, pożarów, zamieszek i wypadków, a nawet jednej widowiskowej egzekucji. Poznaliśmy okoliczności tych wydarzeń, o których swego czasu było głośno.
   Przebieg trasy: Most Długi – Jana z Kolna – Zamek Książąt Pomorskich – Plac Solidarności – Aleja Kwiatowa – Centrum Handlowe Kaskada – ul.Wojciecha.
   Fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3040109666308261&type=3
  • 24.10.2021 r. – Spacer z Dreszczykiem po Puszczy Bukowej z Legendziarzem. Podczas spaceru z Mirosławem Wacewiczem (Legendziarzem) poznaliśmy tajemnicze miejsca w Puszczy Bukowej, które mogą w nas wywołać dreszczyk. Opowieści były przepełnione baśniami, legendami i opowieściami, które dopełniło ognisko przygotowane specjalnie dla uczestników spaceru dzięki wsparciu Nadleśnictwa Gryfino.
   Przebieg trasy: Osiedle Bukowe (pętla autobusowa) – Młyn Środkowy (Mittelmühle) – Sanatorium Bismarckhöhe – Szwedzki Młyn – Siodło Zielawy – Bukowiec – Miejsce katastrofy samolotu (30.01.1935 r.) – Źródełko pod Bukowcem (ognisko) – Droga Dolinna – Dęby Krzywoustego – Osiedle Bukowe (pętla autobusowa).
   Długość trasy: ok. 12 kilometrów.
   Fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3051877818464779&type=3
  • 7.11.2021 r. – Drugi Spacer z Dreszczykiem z Michałem Rembasem. Na trasie zobaczyliśmy scenerię tragicznych katastrof, zamieszek, wypadków i zbrodni. Poznaliśmy okoliczności tych wydarzeń, o których swego czasu było głośno. Przebieg trasy: Wydział Ekonomiczny US – Park Noakowskiego – ul. Jagiellońska – ul. Małkowskiego – ul. Bohaterów Getta Warszawskiego – Plac Zgody – ul. Wojska Polskiego – Jasne Błonia.
   Fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3063451940640700&type=3
 2. 2 konkurów – Szczecin z Dreszczykiem literacko oraz Szczecin z Dreszczykiem graficznie wraz z graficzną publikacją pokonkursową, znajdującą się na stronie internetowej Stowarzyszenia. Pula nagród wynosiła ponad 1000 zł. Napłynęło łącznie 48, a te wyróżnione i nagrodzone stworzyły cyfrową publikację pokonkursową, którą w ciągu 2 dni od opublikowania pobrało 65 osób.
  Link do publikacji z wyróżnionymi i nagrodzonymi pracami konkursowymi: https://chowaniec.org/?p=690
 3. Warsztatów plastycznych w stylu DIY, przygotowanych przez Gabrielę Grytę (Gabrietta Handmade), które znajdują się na kanale Stowarzyszenia na Youtube i dotyczą przygotowania drewnianej księgi i notesu pt. Księga Eichstadiusa
  Linki do filmików warsztatowych:
  1. I część – https://www.youtube.com/watch?v=dOyojcYqJok
  2. II część – https://www.youtube.com/watch?v=nh4kOwFPKB0
 4.  Spotkania z prelekcjami i sesjami RPG
  W ramach wydarzenia, które odbyło się 21.11.2021 r. w Exp Pub & Games Room Stowarzyszenie Chowaniec przygotowało moc prelekcji związanych z tematyką projektu. Na uczestników czekały spotkania z psycholożką, regionalistą czy kulturoznawcami. Oprócz tego przygotowano sesje RPG.
  Prelekcje:
  • Ewa Wilanowska – prelekcja: Umysł psychopaty,
  • Mirosław Wacewicz (Legendziarz) – prelekcja: Puszcza Bukowa, jakiej nie znacie,
  • Krzysztof Lichtblau (Pan od książek) – Prelekcja: Szczecińska trójca współczesnego kryminału,
  • Maciej Szydłowski (Stowarzyszenie Chowaniec, Rzucaj Nie Gadaj – Podcast RPG) – prelekcja: Tajemnicze i (nie)opisane,
  • dwie sesje RPG związane ze Szczecinem.

Fotorelacja:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3073508726301688&type=3

Osiągnięte cele:

Projekt III Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem pozwolił na rozwój osobisty uczestników, realizację pasji, otworzył możliwość kreatywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, zwiększył wiedzę oraz zainteresowanie odbiorców projektu Szczecinem oraz pozwoli na nawiązanie i rozwinięcie relacji pomiędzy szczecińskimi grupami i pasjonatami, co zaowocowało planami na kolejne projekty, akcje i inicjatywy. Projekt przysłużył się również budowaniu tożsamości lokalnej poprzez tematykę regionalną oraz przyczynił się pozytywnie do promocji miasta.

Liczba bezpośrednich odbiorców projektu wyniosła 530 osób.

Liczba odbiorców pośrednich (posty informacyjne, fotorelacje, wydarzenia itp.) na podstawie danych statystycznych z kampanii reklamowej na Facebooku wyniosła ponad 43000 osób.

Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Szczecin w ramach Małej dotacji.