IV Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem – wyniki konkursów
Size: 25,5MB
Version: 1.2

W imieniu Jurorów mam ogromną przyjemność podziękować wszystkim osobom, które w tym roku zgłosiły swoje prace – zarówno literackie, jak i graficzne – na kolejną edycję konkursów „Szczecin z Dreszczykiem”. Cieszy mnie, że perła Pomorza Zachodniego może zaistnieć nie tylko jako futurystyczny „pływający ogród”, ale również jako inspiracja do opowiadań i sztuki grozy. Biorąc po raz trzeci udział w obradach jurorskich, zauważam duży progres i ewolucję twórców, którzy albo po raz kolejny starają się zająć miejsce na podium, albo po raz pierwszy mierzą się z tym tematem, jednocześnie inspirując się pracami wcześniej nagrodzonymi.

W tegorocznej edycji konkursów widać duże zainteresowanie słowiańskimi korzeniami naszego miasta. Przykładem mogą być chociażby prace plastyczne, gdzie wzgórze Arkony lub zapiski o szczecińskim kulcie Trygława dochodzą do głosu w kolorach i nastrojach. Literaci większy akcent postawili na współczesność Szczecina, a zwłaszcza na palące go problemy. Jak na dłoni widać, że nie obcy nam żywot spokojnej  dotychczas Odry lub przyszłość komunikacji śródmiejskiej. Jako jurorzy mamy oczywiście nadzieję, że horrory (czy dreszczowce) stworzone przez artystów będą jedynie ostrzeżeniami i ocenami teraźniejszości a nie pewnymi wróżbami czy jasnowidzeniem. Lecz jak to często bywa ze sztuką, może „słowo stanie się ciałem”?

Szanowne Osoby Czytelnicze, oddaję w Wasze ręce prace najlepszych z najlepszych. Pochylcie się nad wizjami twórców w różnym wieku i znajdźcie czas na refleksję. Niech obce będą Wam problemy bohaterów i bohaterek opowiadań oraz nie miejcie snów wymalowanych przez nagrodzonych plastyków. Niech to pozostanie jedynie w naszych wyobraźniach i co najwyżej ostrzega nas na przyszłość, że horror w sztuce niestety może ziścić się na jawie.

Życząc miłej lektury,

Marcel Mroczek
Prezes Stowarzyszenia Kulturalno – Edukacyjnego Chowaniec


Wszystkie opowiadanie oraz grafiki powstały w ramach konkursów „Szczecin z Dreszczykiem – literacko” oraz „Szczecin z Dreszczykiem – graficznie”. Konkursy zostały zorganizowane w ramachwydarzenia „IV Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem” zorganizowanego dzięki Programowi Społecznik, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.