Uwaga! Od 26.01. do 8.02. trwa konkurs, w którym można wygrać podręczniki do Tajemnic Pętli! Zajrzyjcie na fanpage Stowarzyszenia Chowaniec na FB i spróbujcie swoich sił!

Nagrody w ramach konkursu dotyczącego Tajemnic Pętli - szczegóły na fanpage'u Stowarzyszenia Chowaniec na FB!
Nagrody w ramach konkursu dotyczącego Tajemnic Pętli - szczegóły na fanpage'u Stowarzyszenia Chowaniec na FB!

Gry RPG czyli co?

Gry fabularne czyli skrótowo RPG (z ang. role-playing game) powstały jako ewolucja gier bitewnych. Nie będę jednak Was nudził historią, bo chcę przekazać prostą definicję.

Jest to rozrywka polegająca na odgrywaniu ról. Istny teatr wyobraźni, w którym za pomocą opisów działań, jakie podejmuje odgrywana przez Ciebie postać, tworzycie wspólnie niezwykłą historię. O jakich historiach mówię, możecie zapytać? Nie odpowiem jednak wprost, lecz zadam Wam inne pytanie. Mieliście kiedyś takie uczucie, oglądając film czy serial, że na miejscu głównego bohatera bądź bohaterki zrobilibyście coś inaczej? Papierowe gry RPG Wam to umożliwiają. I to w znacznie szerszym spektrum możliwości niż gry komputerowe! Zresztą coraz częściej przebijają się do głównych mediów. Z pewnością kojarzycie serial Stranger Things. Gry fabularne, a dokładniej D&D (Dungeons and Dragons), przewija się tam często. Już pierwsze sceny pokazują nam koniec epickiej sesji, w której to antagoniści głównych bohaterów są porównywani do potworów, jakie możemy spotkać w tej grze. Dodatkowo to właśnie z takiego podręcznika do RPG główni bohaterowie poznają sposób na głównych przeciwników. W serialu Teoria Wielkiego Podrywu również w kilku odcinkach pojawia się wątek grania w sesje RPG, jak i samej organizacji takiej sesji. To jednak nie wszystko. Motyw RPG pojawia się często, gdyż coraz więcej osób gra, a jeszcze więcej zaczyna kojarzyć tę rozrywkę z dobrą zabawą i idealną alternatywą od elektronicznej rozgrywki, bowiem masz możliwość żywej rozmowy z innymi osobami i wspólnego snucia wspaniałej historii.

Po to są właśnie gry RPG – byście to Wy decydowali o tym, co się wydarzy odgrywając swoją postać. Uważasz, że Harry Potter mógł trafić do innego domu niż Gryffindor? Bardzo proszę! Co by się stało, gdyby to nie Bilbo Baggins znalazł Pierścień, a ktoś zupełnie inny? Jeśli chcesz to sprawdzić, zapraszam do stołu (bądź komputera) i zacznijmy grę. Jak wspomina Black Monk Games (jeden z polskich wydawców erpegów) o jednej z swoich gier, „jest to najlepszy serial, jaki będziesz miał okazję przeżyć”. To Ty będziesz odgrywał głównego bohatera i to Ty zdecydujesz jakie będą jego wybory, a prowadzący grę przedstawi Ci ich konsekwencje.

Postaci z kampanii prowadzonej przez Rzucaj Nie Gadaj przy współpracy ze Stowarzyszeniem Chowaniec
Postaci z kampanii prowadzonej przez Rzucaj Nie Gadaj przy współpracy ze Stowarzyszeniem Chowaniec

Dobra, jak zacząć grać w RPG?

Potrzebny nam będzie Mistrz Gry (prowadzący) i przynajmniej jeden Gracz (choć łatwiej na początku by było ich kilkoro). Dodatkowo zaopatrzmy się w podręcznik do gry, kości oraz kartkę papieru z ołówkiem. I już możemy rozpocząć zabawę!

Mistrz Gry jest osobą, która pilnuje przebiegu rozgrywki, mówi jak świat reaguje na Twoje działania i deklaracje oraz opisuje, co widzi Twoja postać. Jak widać, jest to bardzo kreatywny sposób na spędzenie wolnego czasu. Nawet będąc zupełnym nowicjuszem w temacie, możesz pokazać swojemu dziecku lub rodzeństwu, jak wspólnie siedząc w domu, można za pomocą wyobraźni przeżywać niezwykłe przygody i najdalsze podróże. Idealnym systemem na początek dla młodszego Gracza jest chociażby Mistrz Baśni, Jagodowy Las czy Equestria.

Wspomniałem wcześniej o podręczniku – czemu jest nam potrzebny? Ponieważ zawiera zbiór zasad wedle których rozstrzygamy sporne sytuacje. Za pomocą rzutu kością lub kośćmi rozstrzygamy, czy dana czynność, którą deklarowaliście, powiodła nam się i w jakim stopniu.

Tajemnice Pętli (fot. ze strony blackmonk.pl)
Tajemnice Pętli (fot. ze strony blackmonk.pl)

Tajemnice Pętli

Dziś jednak chciałem Wam przybliżyć system RPG skierowany do nieco starszego odbiorcy czyli Tajemnice Pętli. Stworzony został przed wydawnictwo Free League, zaś za polską wersję odpowiada wydawnictwo Black Monk Games. Posiada on pewne ciekawe założenie – nasi bohaterowie będą dziećmi w latach 80. XX wieku. Latach 80., których nigdy nie było. Wcześniej porównywałem Wam RPG do seriali czy filmów. Tutaj to porównanie nabiera szczególnej mocy.

Połączcie ze sobą Stranger Things od Netflixa, Eerie, Indiana, czyli dziwne miasteczko od NBC, Tajemnice Pętli od Amazona, niemiecki, netflixowy serial Dark i masę odwołań sentymentalnych do filmów czy muzyki z lat 80., a zrozumiecie, o co chodzi w erpegowych Tajemnicach Pętli. Możecie zagrać w jednej z trzech przygotowanych lokalizacji (Szwecja, USA lub Polska) bądź stworzyć własną. Chcielibyście jako dzieciaki pokrzyżować plany szalonemu naukowcowi? Może macie ochotę rozwiązać straszną zagadkę niczym z animacji Scooby Doo? Przekonać się, dlaczego z jeziora dobiega dziwny dźwięk i tylko Wy oraz Wasi znajomi go słyszycie? Zaintrygowała Was tajemnica dziwnego zapachu wiatrów pani bibliotekarki? To tylko kilka możliwości – to Wy decydujecie, co Wasze dzieciaki zrobią i jakie przygody przeżyją. Świat pozwala na wiele. Lubicie serię Karate Kid? Bardzo proszę, otworzyli właśnie dojo w Waszym mieście. Lubicie dinozaury? Bardzo dobrze, bo ktoś właśnie otworzył portal czasoprzestrzenny i właśnie przez niego przechodzą, a tylko Wasza ekipa może uratować miasto. Zresztą, dorośli i tak pewnie w nic Wam nie uwierzą.

Tajemnice Pętli 2 (fot. ze strony blackmonk.pl)
Tajemnice Pętli 2 (fot. ze strony blackmonk.pl)

Zaciekawiłem? Zatem przeczytaj jeszcze parę zdań o Tajemnicach Pętli

Wyobraź sobie alternatywną rzeczywistość – historia przebiega prawie identycznie poza jednym momentem – odkryciem, które zmieniło cały znany nam świat. W 1943 radziecki naukowiec odkrywa efekt magnetynowy, polegający na umieszczeniu pręta neodymowego w żelaznej konstrukcji. Samo urządzenie, wraz z wykorzystaniem pola magnetycznego Ziemi, pozwala na samobalans, czyli unoszenie się maszyn, a w przypadku maszyn kroczących na efekt lepszy od żyroskopu. Zmieniło to świat, maszyny latające, roboty i spowodowało pojawienie się tytułowych Pętli. Nikt do końca nie jest w stanie powiedzieć, czym jest Pętla. Te ogromne reaktory w Stanach, Szwecji czy Polsce służą za pole do badań nad technologiami tak zaawansowanymi, iż nie każdy konstruktor do końca rozumie jak to wszystko działa. Jedni twierdzą, że to dzieło szatana, inni uznają ją za szczyt dorobku ludzkiej technologii, część twierdzi, iż ma to związek z podróżami w czasie. Wiadome jest jedno – zmieniło to lata 80. XX wieku w momencie, kiedy technologia opracowywana w Pętli wkroczyła do przeciętnego domu. Jeżeli nie możecie sobie tego wyobrazić, obejrzyjcie choć kilka prac Simona Stalenhaga.
Tajemnice Pętli 3 (fot. ze strony blackmonk.pl)
Tajemnice Pętli 3 (fot. ze strony blackmonk.pl)

Mechanika – Czyli jak interpretujemy rzuty kośćmi

Jest to lekka i bardzo prosta mechanika z rodziny YZE (Year Zero Engine). Do gry potrzebujemy puli kości k6, czyli tych najzwyklejszych sześciościennych, których kilka sztuk każdy z pewnością ma w domu. Jeżeli chcemy, możemy jednak zakupić je na stronie blackmonk.pl w specjalnej edycji dla tej gry. Wyglądają one troszkę inaczej i są o wiele bardziej klimatyczne. Takie kości znajdziecie też w zestawie startowym, który niedługo pojawi się na półkach sklepowych bądź nawet już jest (jeżeli czytacie te słowa jakiś czas po ich opublikowaniu).

Wróćmy jednak do mechaniki. Każda z Cech (np. Siła) oraz Umiejętności (np. Śledztwo) naszych postaci posiada cyfrę, odpowiadającą ilości kości, którymi rzucamy. Czyli sumujemy liczbę z Umiejętności, wskazanej nam przez Mistrza Gry z liczbą stojącą przy wskazanej Cesze, którą wykorzystujemy do rozpatrzenia sporu. Jeżeli po wyrzuceniu odpowiedniej liczby kości na przynajmniej jednaj z nich mamy 6 lub specjalny symbol (w przypadku kości dedykowanych Tajemnicom Pętli), oznacza to, iż test zdaliśmy. Każda kość dodatkowa, mówiąca o sukcesie pozwala nam na dodatkowe efekty. Ważne jest jednak, by nie testować każdej czynności czy niewielkich wyzwań, które pojawiają się przed naszymi bohaterami – z założenia większość rzeczy im się udaje, idzie po ich myśli. Wyjątkiem tutaj są spory, tarapaty czy inne zdarzenia w czasie gry, które mogą przysporzyć poważnych kłopotów w przypadku niepowodzenia. Tajemnice Pętli to niezwykła opowieść o dzieciakach ratujących nieraz całe miasto, a nie o cherlawych poszukiwaczach przygód, dla których szczur jest potworem ponad ich siły. Pamiętaj, by nie wymuszać rzutów kośćmi zbyt często, a jedynie w ważnych z punktu widzenia fabuły momentach. Pamiętaj również, że porażka nie zatrzymuje fabuły, lecz popycha ją w innym kierunku, niż mogli tego oczekiwać Gracze. Niekoniecznie musi udać im się otwarcie zamka – może się zdarzyć, że uruchomią przy tym alarm, a kto wie, kogo jego dźwięk sprowadzi do naszych bohaterów? Rozdział o mechanice nie jest długi ani obszerny, ponieważ jest ona bardzo prosta i po pierwszej sesji będziecie jej używać wręcz automatycznie. Nie jest to matematyczna kobyła odstraszającego początkującego Mistrza Gry bądź Gracza.

By zacząć grać w Tajemnice Pętli, możemy spokojnie zakupić tylko zestaw startowy – tam znajdziemy podstawowe zasady, kości oraz karty postaci z przygodami. Jest to idealna opcja dla wprowadzenia Graczy w nowy system. Poza tym jeżeli nie masz pewności, czy to system dla Ciebie i Twojej drużyny, to dzięki zakupowi startera nie będziecie musieli wydać zbyt dużo, by przeżyć niezwykłe przygody. W przypadku, gdybyście po przeczytaniu mojego artykułu byli pewni, że to system dla Was, zakup podręcznika głównego wraz z ekranem Mistrza Gry jest najlepszym wyjściem. W samym podręczniku są już cztery gotowe przygody oraz kilka bardzo ciekawych zalążków/pomysłów na sesje, a jeżeli jednak ich Wam zabraknie, jest już wydany zbiór przygód (Maszyny, nasi przyjaciele i inne tajemnice), zaś niedługo pojawi się kampania Poza Czasem. Warto zapisać się do newsletteru Black Monk Games, gdyż w nim często znaleźć możemy zniżki na nowo wychodzące pozycje.

Tajemnice Pętli 4 (fot. ze strony blackmonk.pl)

Chcecie więcej? Zapraszamy na następujące kanały na YouTube:

  • Rzucaj Nie Gadaj – nagrana sesja Tajemnic Pętli wspólnie ze Stowarzyszeniem Chowaniec,
  • Klimaty RPG – kilka ciekawych sesji, w tym kampania Poza Czasem,
  • Lans Macabre – cztery części o tym, jak grać i interpretować mechanikę,
  • Graj Kolektyw – Cały numer zinu (cyfrowego czasopisma) o Tajemnicach Pętli,
  • Baniak Baniaka – cała kampania z podręcznika podstawowego Tajemnic Pętli.

Gdzie kupić?

Możecie wejść na stronę blackmonk.pl i tam zakupić podręczniki (dostajecie dodatkowo wersję cyfrową w pdf), znajdziecie je również na Allegro. Darmowe materiały pojawiły się również na stronie Black Monk Games: https://blackmonk.pl/156-tajemnice-petli

Podoba się, a nie macie z kim zagrać? Wejdźcie na grupy @tajemnice.pętli @rpgonline @panieipanowiezagrajmywrpg na Facebooku lub posłuchajciegra sesji, by zobaczyć, jak robią to inni – na przykład na kanałach Rzucaj Nie Gadaj, Klimaty RPG czy Baniak Baniaka.